ডাক্তৰ ইমান ক'লা থাকে নেকি ?

সৰুতে আমাৰ বৰ বিশেষ অসুখ বিষুখ হোৱা মনত নপৰে


অসুখৰ নামত প্ৰতি ছমাহত জ্বৰ পানীলগা কাহ হৈছিল কেতিয়াবা এইবোৰকে বৰ বেছিকৈ হৈছিল তেতিয়া দেউতাই তিনি কিল'মিটাৰ চাইকেল মাৰি গৈ ডাক্তৰ মাতি আনিছিল


ডাক্তৰ বুলি ক'লে সদায়েই দুজন বিশেষ ব্যক্তিৰ কথাই মনলৈ আহে তাৰে এজন ডাক্তৰ এনে আছিল আমাৰ আটাইকেইটা ল'ৰা ছোৱালীৰ জন্মৰ সময়ত তেখেতে মাক যাবতীয় চিকিৎসা দিছিল তেখেত আছিল আমাৰ পৰিয়ালৰ ডাক্তৰ সচৰাচৰ ডাক্তৰ বুলি ক'লে যেনেকুৱা এটা চেহেৰা মনলৈ আহে ,তেখেতৰ চেহেৰা একেবাৰেই তেনেকুৱা নাছিল এবাৰতো বেজী দিয়াৰ খঙৰ ভমকত মই সুধিয়েই দিছিলো -' আপুনি ইমান ক'লা কিয় ? ডাক্তৰ ইমান ক'লা থাকে নেকি ?' পিছলৈ তেখেত ঘৰলৈ আহিলেই মোক জোকাইছিল -'তোক ক'লা ডাক্তৰ এটাৰ লগতে বিয়া পাতি দিম '। আমাৰ শৈশৱৰ আটাইতকৈ ভয়ৰ কাৰক আছিল তেখেত ক'লা বেগটোৰ ভিতৰত সুমাই অনা ইনজেকশ্যন কেইটা আমাৰ ত্ৰাসৰ কাৰণ আছিল তেখেত পদূলিমুখত থিয় দিয়াৰ লগে লগে যেন অসুখ পলাই পত্ৰং দিছিল লাহে লাহে ভয়বোৰ সমীহলৈ পৰিবৰ্তন হৈছিল তেখেত আমাৰ শ্ৰদ্ধেয় হৈছিল আহোতে যাওঁতে দেখা পালে সমীহেৰে মাত লগাইছিলো মোৰ মেট্ৰিক পৰীক্ষাৰ আগদিনা দেউতাৰ যেতিয়া টান নৰীয়া হৈছিল তেখেতে দেউতাৰ মূৰ্ছিত কঁপালত হাত থৈ কৈছিল -'ঠাকুৰ ,ঈশ্বৰে সকলো ভাল কৰিব ।' সেইদিনা ফিজ নোলোৱাকৈয়ে মৌন হৈ তেখেত গুচি গৈছিল সেইদিনা তেখেতৰ চকুত অসহায়তা আছিল আমি ঈশ্বৰ বুলি ভবা মানুহজনৰো এজন ঈশ্বৰ আছিল সেইজন ঈশ্বৰে দেউতাক সুস্থ কৰিছিল

আনজন ডাক্তৰ আছিল আমাৰ শৈশৱৰ আটাইতকৈ পচন্দৰ ডাক্তৰ হাঁহিমুখীয়া ,সহজে বেজী নিদিয়া সেইজন ডাক্তৰ আমাৰ কৈশোৰ সপোনৰো উৎস হৈছিল সেয়া আছিল এক সুকীয়া ফেণ্টাচী !

পৰিয়ালৰ দ্বাৰা পৰিত্যক্ত অৱস্থাত ঈশ্বৰৰ দ'ৰে অতি সহমৰ্মীতাৰে আমাৰ প্ৰথম মাতৃত্বক সৰগীয় আনন্দমধুৰ কৰি তুলিছিল এগৰাকী ডাক্তৰে এই জীৱনত তেখেতৰ ঋণ সিদ্ধাৰ্থ আৰু মই কাহানিও সুজিব নোৱাৰো

ডাক্তৰে কন্দুৱাইছেও

আঢ়ৈ বছৰীয়া ভাগিনজনীৰ জটিল ৰোগত দিশহাৰা হোৱা আমাৰ পৰিয়ালটোক চূৰাণ্ত অমানবীয়তাৰে অভব্য আচৰণ কৰা ডাক্তৰগৰাকীক বোধহয় কাহানিও নাপাহৰো

তথাপি প্ৰিয় ডাক্তৰসমাজ ঈশ্বৰ বুলি ভাবো তেখেতসকলক বন্ধুৰ দ'ৰে কথা ভগাই ল'ব পৰা ডাক্তৰ পাইছো ভাতৃসম ডাক্তৰ পাইছো মোৰ অকণমান অসুস্থতাতে ঔষধৰ কম্পজিশ্যন সুধি সেই সম্পৰ্কে সবিশেষ বুজাই দিয়া সুহৃদ ডাক্তৰে আমাক সাহস দিয়ে

আজি এই ডাক্তৰৰ দিনত আমি সেই প্ৰতিগৰাকী মানবীয়তাৰ বাণীৰে দিক্ষা লৈ চিকিৎসা সেৱা আগবঢ়োৱা ডাক্তৰক জনাইছো আন্তৰিক শুভকামনা

8 views0 comments

Recent Posts

See All

শূন্যতাৰ সিপাৰে তথাগত খণ্ড-২৮

'কোনোবাখিনিত মই একেবাৰেই ভৰষাত ল'ব নোৱাৰো পুৰুষক। ভালপোৱাক আস্থাত ল'ব নোৱাৰো। তুমি জানা। তুমি সকলো জানা। কিজানি মই বৰ প্ৰেমহীন মানুহ।তোমাক হেৰুৱাব বিচৰা নাছিলো।কিন্তু হেৰুৱাই পেলালো।একেবাৰেই হেৰুৱাই প

শূন্যতাৰ সিপাৰে তথাগত খণ্ড-২৭

কেইবাদিনৰ মূৰত তথাগত আজি আদিংগীৰিলৈ আহিছে। সি অহা দেখি ল'ৰা ছোৱালী জাক উফৰি অহাদি আহিলে তাৰ ওচৰলৈ। আটাইতকৈ থোপোকাটোৰ Direct complain- 'তই আমাক পাহৰি গ'লি ককাই'। তথাগতই সিহঁতক 'ককাই' সম্বোধনটো শিকাইছিল

শূন্যতাৰ সিপাৰে তথাগত খণ্ড -২৬

অহা যোৱা কৰিব পৰা বাটটোৰ একেবাৰে মাজতে গছজোপা। প্ৰকাণ্ড গা গছেৰে নদীখনৰ ফালে হাউলি গৈছে।গেটৰ মুখত 'সতী ৰাধিকা উদ্যান বা ৰিভাৰ ফ্ৰণ্ট পাৰ্ক' বুলি লিখা আছে যদিও এইখনক পাৰ্ক বুলি ক'বলৈ বৰুণৰ মন নাযায়। '